Strona Główna Ogłoszenia Zielono-żółta szkoła w Kołobrzegu
Zielono-żółta szkoła w Kołobrzegu PDF Drukuj
Autor: Administrator Data: 09.11.2018 (piątek)

W dniach 22.10.-26.10.2018 roku 42 uczniów klas V-VIII PSP w Skorogoszczy pod opieką swoich nauczycieli (p .Renata Pawlus, p. Bożena Kania, p. Roman Kania, p. Wojciech Działo) uczestniczyło w zielono-żółtej szkole” w Kołobrzegu, nasyconym w tych dniach jodem znad wzburzonego gniewem Posejdona  Morza Bałtyckiego. Nazwę tej turystyczno-dydaktycznej wyprawy wymyślili sami uczestnicy, gdyż w odróżnieniu od wiosennej wycieczki do Zakopanego -„zielonej szkoły”, w Kołobrzegu ze względu na porę roku przyroda serwowała kolory zielono- żółte. Natomiast wspomnienie Posejdona to nawiązanie do mitologicznej otoczki części dydaktycznej szkoły związanej z uczniowską interpretacją mitu „Demeter i Kora”.

 

Do Kołobrzegu uczniowie jechali niemal przez całą Polskę, wyruszając z województwa opolskiego poprzez województwo dolnośląskie i wielkopolskie dotarli do województwa zachodniopomorskiego. Po drodze podziwiali piękno naszego kraju, jego rozwój i miejsca związane z naszą historią, przejeżdżali przez most na rzece Warcie tej z naszego hymnu oraz mijali Poznań stolicę Wielkopolski dawną siedzibę Polan, gdzie narodziła się Polska.

Wieczorem dotarli do Kołobrzegu, który od 1945 roku, po II wojnie świtowej stał się polskim portem i jednocześnie turystycznym kurortem. Wycieczka zakwaterowała się w Ośrodku Wczasowym „Bukowina”, położonym 400 metrów od  Bałtyku. Składy pokoi zostały ustalone według życzenia uczniów. Kuchnia ośrodka codziennie serwowała trzy posiłki, a panie kucharki były bardzo życzliwe i spełniały kulinarne apetyty uczestników.

Każdego dnia pobytu  uczestnicy zielono-żółtej szkoły spacerowali bałtycką plażą, wdychali morskie powietrze, podziwiali wzburzone  sztormem morskie fale. We wtorek po obiedzie uczniowie zażywali kąpieli w kołobrzeskim akwaparku. Z kolei w środę wycieczka wędrowała plażą z Podczela do kołobrzeskiego portu, gdzie zwiedziła latarnię, przeszła się nowoczesnym molem oraz przyjrzała się Pomnikowi Zaślubin Polski z Morzem. Czwartek był dniem muzealnym - dzieci zwiedziły Muzeum Oręża Polskiego, gdzie miały okazję obejrzeć broń od średniowiecza po współczesność. Widziały też eksponaty w Muzeum Miejskim w Kołobrzegu mieszczącym się w piwnicy Kołobrzeskiego Ratusza. Miały okazję poznać historię tego miasta.

Codziennie odbywały się zajęcia dydaktyczne z języka polskiego, historii, geografii, biologii, matematyki. W ramach zajęć z języka polskiego i historii uczniowskie grupy aktorskie przedstawiły swoje interpretacje mitu pt. „Demeter i Kora”. Ponadto w części humanistycznej zajęć dzieci redagowały regulaminy pokoi oraz kartki z pozdrowieniami. Odbył się też konkurs czystości – co wieczór komisja złożona z nauczycieli i przewodniczącej samorządu zielono-żółtej szkoły oceniała czystość pokoi. Uczniowie mieli okazję zdobyć oceny oraz punkty za zachowanie.

Poza umiejętnościami dydaktycznymi uczniowie zdobywali kompetencje społeczne - praca w grupach, komunikacja, współpraca, odpowiedzialność. Każdy uczestnik samodzielnie gospodarował swoim kieszonkowym, uczył się samodzielności  związanej z codziennym życiem w ośrodku oraz w wielu przypadkach doznał uczucia pierwszego rozstania z rodzicami.

Oczywiście nie obyło się też bez koleżeńskiego zamawiania pizzy do pokoi. W ostatni wieczór odbył się konkurs piosenek oraz impreza pożegnalna – wspólna pizza I dyskoteka w  wielkiej sali balowej Ośrodka Bukowina.

W piątek uczestnicy sprawnie „zaokrętowali się” i z napełnionymi  jodu płucami oraz pełni wrażeń  ruszyli na południe do swoich rodzin. Podróż chociaż długa minęła szybko i bezpiecznie.

Roman Kania