wycieczka do Krakowa PDF Drukuj
Autor: Jadwiga Tomczak Data: 20.06.2015 (sobota)

Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

8 maja 2015r.uczniowie  klasy IV i VIb wybrali się autokarem na wycieczkę. Wcześnie rano, bo już o godzinie 6.00 uczniowie  wraz z opiekunami p. J.Tomczak, p.A. Nazimek i p.R. Pawlus wyruszyli w dobrych humorach w drogę.

Po prawie trzech godzinach dotarli do Krakowa. Zwiedzanie zaczęli od krakowskiego rynku, potem udali się na Wawel,  gdzie mogli podziwiać królewskie komnaty. Oglądali zawieszone na ścianach arrasy. Zwiedzili  Salę Poselską,  Turniejową, Pod Przeglądem Wojsk, Pod Zodiakiem, Pod Planetami,  Kaplica Królewska, Sala Pod Ptakami, Sala Pod Orłem  i Salę Senatorska.W programie zwiedzania, wraz z przewodnikiem, była także Katedra Wawelska i jej podziemia,  w których uczniowie mogli zobaczyć groby królewskie i wielkich Polaków zasłużonych dla ojczyzny.Dzieci wspięły się również na wieżę, gdzie dotykały słynnego Dzwonu Zygmunta, który waży 12 600 kg. Po zwiedzaniu Krakowa wszyscy udali się do zabytkowej kopalni soli w Wieliczce. Każdy uczestnik wycieczki został  zaopatrzony w urządzenie odbiorcze, tak aby dokładnie i wyraźnie mógł słyszeć przewodnika. Początek trasy zaczynał się  w szybie Daniłowicza. To tutaj zwiedzający poznali swojego przewodnika,  który podczas wędrówki opowiadał o historii i tajemnicach kopalni,  o rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników.Dzieci oglądały z Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora,  majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby.  Pokonały blisko 3 kilometry krętych korytarzy,  800 schodów  i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię.  Uczniowie poznali legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię.  W połowie szlaku ujrzeli dedykowaną jej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki.  Zasłuchali się w kompozycję Fryderyka Chopina towarzyszącą świetlnemu spektaklowi nad brzegiem jednego z  solankowych jezior. A  na koniec wszystkich wywiozła na powierzchnię górnicza winda.  Po krótkim odpoczynku i zjedzeniu lodów ruszyli w drogę powrotną. Pełni wrażeń, w świetnym nastroju i wzbogaceni nową  wiedzą wszyscy szczęśliwie wrócili do domu.